Pál Miklós Erdészeti Erdei Iskola – Nyíregyháza
Bemutatkozás
Erdészeti Erdei Iskolánk 2009 februárjában nyitotta meg kapuit. Nyíregyháza város központjától 5 km-re, Sóstóhegyen, a Nyíregyházi Erdészet épületében működik. Az Országos Erdészeti Egyesület minősítési eljárásának megfelelt, s így megkapta a „Minősített Erdészeti Erdei Iskola” címet. Oktatóközpontunk rendelkezik egy 36 főt befogadó oktatóteremmel, mely a mai igényeknek megfelelően felszerelt. Többek között diavetítő, diasorozatok, projektor, episzkóp, mikroszkópok, digitális mikroszkóp, távcsövek, szemléltető táblák, állatpreparátumok, és sok más szemléltető anyag segíti az oktatást. Az Erdészet parkjában lévő szabadtéri foglalkoztatóban lehetőség nyílik szakmai foglalkozások szabadban történő megtartására, íjászatra, kézműveskedésre. Az Erdészet telephelyén működő fagyártmányüzemben a gyerekek bepillantást nyerhetnek a faanyag feldolgozásának folyamatába.
Természetesen foglalkozásaink legnagyobb részét az erdőben tartjuk. Ehhez nyújt megfelelő helyet a Nyíregyházához tartozó Sóstói-erdő, ahol erdei tanterem (Napsugár Ház), tanösvények, tájékoztató táblák segítik az oktató munkát. Igény szerint az egyes helyszínek közötti utazást meg tudjuk oldani.
Kiket várunk a programjainkra?
óvodásokat, iskolásokat, középiskolásokat, egyetemi hallgatókat , családokat
Kik vezetik a foglalkozásokat?
erdőmérnök, biológus szakemberek, pedagógusok
Célunk az, hogy az erdőpedagógiai és a kísérő foglalkozások keretében megismertessük a gyerekeket az erdő élővilágával, az erdészek munkájával, a fenntartható erdőgazdálkodással és megszerettessük velük az ERDŐ-t. Reméljük, hogy mindenki, aki eljön hozzánk, sok-sok élménnyel gazdagodva tér haza!
Várunk mindenkit szeretettel!
Az erdőpedagógia
A környezeti nevelés olyan speciális területe, ahol a nevelés helyszíne az erdő, a programjaiban erdészeti ismeretek (az erdei életközösségről és az erdőben folyó gazdálkodásról szóló ismeretek) bemutatása dominál. A foglalkozások erdész vezetésével vagy közreműködésével folynak.
Az erdőpedagógia a természet rendszerszerű működésének elvét az erdei életközösség példáján keresztül próbálja bemutatni. Egyben igyekszik tudatosítani, hogy az erdő nem csak tiszta természet, hanem kultúr- és gazdasági térség is egyben, ahol ennek következtében folyamatosan jelen van az ember. Az ember és a természet közötti harmonikus kapcsolat lehetőségét a fenntartható, természetkímélő erdőgazdálkodás hosszútávra tervező példáján keresztül mutatja be.
Az erdőpedagógia módszereiben épít az aktív, cselekvő együttműködésre, a saját tapasztalatszerzésen alapuló tanulásszervezésre és élménypedagógiai terepi módszereket alkalmaz, melynek része a felfedező kísérlet, bemutatás, megfigyelés, vita, beszélgetés, kiselőadás, kérdve kifejtés, valamint a projektmódszer.
Az erdei iskola:
Az erdei iskola az erdei környezet adottságaira építő, erdőpedagógiát alkalmazó oktatási, ismeretterjesztési intézmény, melyet erdőgazdálkodó működtet. Az erdei iskola infrastrukturális és szervezeti hátteret biztosít az erdőpedagógiai alapokon nyugvó oktató, nevelő tevékenységnek. Célja, hogy elősegítse az ifjúság és a felnőttek erdőbarát, környezettudatos magatartásának kialakulását, fejlődését. Feladata, hogy ráirányítsa a figyelmet a globális környezeti gondokra, és javaslatokat nyújtson lokális megoldásokra. is.
Az erdei iskolákban jellemzően erdőpedagógiai foglalkozások zajlanak, de a programokban helyt kaphatnak egyéb kulturális, sport és szabadidős foglalkozások A programok zömében az iskolai szorgalmi időszakban zajlanak, a tantervhez és tanrendhez kapcsolódóan. Az erdei iskolákat általában óvodások és diákok látogatják, de a felnőtt résztvevők fogadására is mód van.
Szakmai foglalkozások
1
Az erdész munkája, fenntartható erdőgazdálkodás
(oktatóközpont+ fagyártmányüzem: 3-4 óra) (terepen:2 óra) (3-4 óra)
A fenntartható erdőgazdálkodás. Erdők Magyarországon. Az erdők hármas funkciója. Az erdész munkája. Az erdészeti tevékenységi körök, feladatok bemutatása. A fagyártmányüzem látogatása. A fa életútja. A faanyag feldolgozásának lehetőségei.
2
Az erdő élővilága
(terepen:(2 óra) (3-4 óra) Az erdő növény- és állatvilágának megismerése. Ökológiai összefüggések az erdőben. Élő és élettelen környezeti tényezők.
3
Tanösvény-túra
Terepen:(2 óra) (3-4 óra) Az „Erdész-szemmel”-tanösvényen tájékoztató táblák segítségével az erdőre jellemző növény- és állatfajok, ezek közötti kapcsolatok megismerése. Élő és élettelen környezeti tényezők az erdőben.
4
Vadgazdálkodás
(2 óra) (3-4 óra)
A vadgazdálkodás alapjai. Vadászható nagyvadak Magyarországon. Az erdőgazdálkodás és vadgazdálkodás kapcsolata. Vadászkutyák. Íjászat.
5
Állatnyomok és -jelek
(elmélet: 2 óra) (terepen: 2 óra)(elmélet: 2 óra) (terepen: 2 óra) Lábnyomok. Táplálkozásnyomok. Ürülékek. Köpetek. Csapások. Otthonok és búvóhelyek. Viselkedésjelek. Tollak. Agancsok és csontok. Tojáshéjak. Fészkek. Terepen az állatnyomok és jelek felkutatása, vizsgálata, beazonosítása. Lábnyomról gipszöntet készítése.
6
Az erdő és a klíma
(2 óra) (3-4 óra)
Környezetvédelmi terepgyakorlat, az időjárási elemek megjelenése erdővel borított és fátlan területen. Az erdő globális éghajlat alakító szerepe.
7
Klímaváltozás
oktatóteremben (2 óra)
Mi a klíma? A klímaváltozás okai és következményei. Az erdő és a klíma. Fenntartható erdőgazdálkodás. Egyéni felelősség, mit tehetünk mi?
8
A rét és a vizek élővilága
Tanösvénytúra a sóstóhegyi Igrice-mocsárhoz (3-4 óra)
A víz szerepe életünkben. Vízinövények, vízparti fák megismerése. A rét lágyszárúi. Kutatás: vízi élőlények (rovarok, puhatestűek, kétéltűek) befogása hálóval, megfigyelésük után elengedés. Vízvédelem. Nádi és vízimadarak megismerése. Gumicsizma ajánlott!
9
Felelős állattartás
oktatóteremben (2 óra)
Hobbyállatok a lakásban és a ház körül. Kisrágcsálók, díszmadarak, akvárium, kutyák, macskák igényei és tartásuk. A gazda felelőssége.
10
Az Év Élőlényei
oktatóteremben (2 óra)
Az aktuális év fájának, madarának, emlősének, rovarának, gombájának és egyéb élőlényeinek megismertetése játékos feladatokon keresztül.
11
Madárismeret
(3-4 óra)
Magyarországon előforduló madarak és azok hangjának megismerése. A madarak csoportosítása. Az Oktatóközpont parkjában lévő odúk megfigyelése.
12
Madárgyűrűzés
(2 óra)
A madárgyűrűzés története Magyarországon és a világon. A madárgyűrűzés elméleti alapjai és jelentősége. A madárgyűrűzés gyakorlati bemutatása a gyerekek aktív részvételével.
13
Madárbarát kert
(2 óra) (tavasszal és ősszel)
A „Madárbarát kert” kialakítása. „Madárbarát” cserjék ültetése.
Etető, itató, odú. Odútisztítás, megfigyelés. Odúban és egyéb helyen fészkelők – fészkek bemutatása. Műfecskefészkek.
.
14
Csemeteültetés, makkvetés
(2 óra)
Csemeteültetés vagy makkvetés erdőfelújításban erdészek vezetésével. (csak tavasszal vagy ősszel)
15
Ősi magyar háziállatok
(2 óra) (3-4 óra)
Ősi magyar háziállatok megismerése. Kutyák. Lovak. Szarvasmarhák. Juhok. Baromfik.Állatcsoportok. Pásztorélet.
16
Erdőismereti akadályverseny
(3-4 óra)
Az erdő élővilága, az erdészek munkája, erdő- és vadgazdálkodás témakörében játékos erdei akadályverseny gyakorlati és elméleti feladatokkal.
17
Környezet- és természetvédelem
(2 óra) (3-4 óra)
A környezet- és természetvédelem aktuális problémái. Természet- és környezetvédelmi egyezmények. Természetvédelmi területek, tájvédelmi körzetek, nemzeti parkok. Levegő-, víz-, talajvédelem. Energia. Reklámok, környezettudatos vásárlás. Hulladékgazdálkodás. Zöld jeles napok.
18
Füles és társai
(2 óra) (3-4 óra)
A baglyok testfelépítése, életmódja. A három leggyakoribb bagolyfajunk részletes bemutatása, összehasonlítása. Védelmük. Bagolyköpetvizsgálat (igény szerint). A csontok mikroszkópos vizsgálata, beazonosítása.
19
Tájékozódás a természetben
(terep 2 óra)
Mik segítségével tájékozódhatunk a természetben? Térképek. Turistajelzések. Csillagok. Nap. Hold. A természet „útjelzői”. A tájoló használata.
20
Erdei kincsestár
(elmélet 2 óra)
Az erdő és az ember kapcsolata. Vadgyümölcsök, bogyók. Gombák. Gyógynövények. Ezek felhasználása.
21
„Nemszeretem” állatok
(2 óra)
Kétéltűek, hüllők, pókok, denevérek és védelmük.
22
Madárkarácsony
(2 óra) (télen)
Téli madáretetés. Mivel etetünk? Milyen madarakat etetünk? Madárkalács készítés. A madarak megajándékozása: az Erdészet parkjában lévő fenyőfa feldíszítése madáreleségekkel.
23
Az erdő és az emberEsti túra vadlessel
(elmélet 2 óra)
Az erdő és az ember kapcsolata. Vadgyümölcsök, bogyók. Gombák. Gyógynövények. Ezek felhasználása.(2 óra)
Az este hangjainak „fülelése” az erdőben. Az alkonyatkor ill. sötétben mozgó, vadászó állatok megfigyelése. Májusban fülemüle hangvadászat.
24
Kerékpártúra a Sóstói-erdőben
(3-4 óra)
A Sóstói-erdő kerékpárútjain több megállóval tarkítva könnyű kerékpártúra. A megállóknál az erdő élővilágának megismerése, az erdészek munkája, a fenntartható erdőgazdálkodás.
25
Miért jó a zord tél?
Évszakok az erdőben. Erdei növények és állatok téli készülődése. Lombhullás, téli álom, vonulás, túlélési stratégiák.
Egyéb foglalkozások
- Íjászat (2 óra)
- Méhészeti bemutató, a méhészek munkája, a méhek életmódja. Egyéb beporzók és védelmük.
- 1 napos erdészeti program (8 óra)
-
3 napos erdei iskola napi 8 órában választható terepi és oktatótermi programokkal, természetismereti játékokkal, kézműves foglalkozással.
- 3 napos erdei óvoda napi 3-4 órában.
Foglalkozásaink tartalmán és időtartamán igény szerint változtatni tudunk, de egy foglalkozás minimális ideje 2 óra! Kérjük, hogy a programokra az időpont előtt minimum egy héttel jelentkezzenek!
Áraink a 2024-25-ös tanévben
Szakmai foglalkozások:
- 1-2 óra – 1000 Ft/fő
- 2-4 óra – 1500 Ft/fő
- 4-8 óra – 2000 Ft/fő
- Kísérőknek ingyenes.
Áraink az ÁFA-t tartalmazzák.
ERDEI ISKOLA PROGRAM
Pál Miklós Erdészeti Erdei Iskola
- Üzemeltető: NYÍRERDŐ Zrt. Nyíregyházi Erdészet
- Jelentkezés: Petrilláné Bartha Enikő 30/349 0839
- 4481 Nyíregyháza, Muskotály utca 87.
- Tel./Fax: 42/478-001
- E-mail: Eniko.Bartha@nyirerdo.hu
- Honlap: www.nyirerdo.hu
- Megközelítés: Nyíregyháza Vasútállomástól helyi járatú busszal
- Közös helyiségek: oktatóterem, szabadtéri foglalkoztató
Erdészeti Erdei Iskolánk a Nyírségben, Nyíregyháza belvárosától 5 km-re Sóstóhegyen található. Erdei iskola programunkban kiemelt helyet foglal el az erdő, a fenntartható erdőgazdálkodás, az erdészek munkája, természetesen kiegészítve sok más egyéb foglalkozással. A diákok az erdőpedagógiai foglakozásokon kívül megismerkedhetnek Sóstófürdő nevezetességeivel, a tanya állataival, kézműves foglalkozásokon vehetnek részt, kenyeret süthetnekAz erdei iskola program foglalkozásait nagyrészt az erdőben, illetve a szabadban tartjuk. A természeti környezet lehetőséget ad arra, hogy a résztvevők megismerkedhessenek a mára már megritkult homoki tölgyesekkel. A módszerek tekintetében előtérbe kerülnek a gyakorlati tevékenységek, a közvetlen megfigyelés, tapasztalatszerzés és a projekt szemléletű kiscsoportos foglalkozások. A program igazodik az időjáráshoz, évszakhoz, a tanulók korához, illetve az iskolai tananyaghoz. Foglalkozásaink erdész, biológus szakemberek és pedagógusok vezetésével zajlanak. A szállást és az étkezést együttműködési megállapodás alapján a Sóstói Lovasklub (www.sostoilovasklub.hu) biztosítja Sóstógyógyfürdőn.
Elérhetőségünk
Pál Miklós Erdészeti Erdei Iskola
Cím
NYÍRERDŐ Zrt. Nyíregyházi Erdészet
4481 Nyíregyháza, Muskotály utca 87.
(Kizárólag a cím változott, [NyMJV Közgyűlésének 10/2021 (I.28) KGY határozatának megfelelően].)
Telefon/Fax
+36 42/478-001 (Nyíregyházi Erdészet)
+36 30-349-0839 (Petrilláné Bartha Enikő – erdei iskola vezető)
Megközelíthetőség:
Erdei Iskola Nyíregyházáról:
- 14-es busszal
- vonattal a sóstóhegyi állomásig
- közúton a Korányi úton vagy a Sóstói úton
Sóstói-erdő Nyíregyházáról Sóstófürdő:
- 8 – as busszal
- közúton a Sóstói úton
Erdei tornapálya környéke:
- 5, 12, 13, 15, 19, 20-as buszokkal
Cím
NYÍRERDŐ Erdészeti Zrt.
4400 Nyíregyháza, Kótaji út. 29.
Telefon
+36 42-598-450
© nyirerdo.hu 2020 | Impresszum | Adatkezelés | Védjegyhasználat, szerzői jogok | Közzétételi kötelezettség | Weboldal készítés: Webpole